Nordjyllands Historiske Museum

 
Nordjyllands Historiske Museum arbejder med forskning, indsamling, dokumentation, bevaring og formidling af lokal- og kulturhistorie i Aalborg, Mariagerfjord, Rebild og Jammerbugt Kommuner.
På 14 udstillingssteder præsenterer vi dig for "Nærværende Historie"
 

Nordjyllands Historiske Museum • Algade 48 • 9000 Aalborg • Tlf. +45 9931 7400

Links

Slots- og Kulturstyrelsen: www.slks.dk

Jysk Arkæologisk Selskab: www.jysk-arkaeologi.dk

Godthaab Hammerværk: www.godthaab-hammervaerk.dk

Lundby Samlingen: www.lundbymuseum.wordpress.com

When China awakens...: www.sdu.dk

 

 

Nordjyllands Historiske Museum samarbejder med 24 andre jyske attraktioner i sammenslutningen Opdag Jylland:

Opdag Jylland - www.opdagjylland.dk

Voergaard Slot – Dronninglund - www.voergaardslot.dk

Museumscenter Hanstholm - www.museumscenterhanstholm.dk

Limfjordsmuseet – Løgstør - www.limfjordsmuseet.dk

Nordsøakvariet – Thisted - www.north-sea.dk

Morslands Historiske Museum – Mors - www.dueholmkloster.dk

Thingbæk Kalkminer – Rold - www.roldskovmuseerne.dk

Morsø Traktormuseum – Nykøbing Mors - www.traktormuseum.net

Jyllandsakvariet – Thyborøn - www.jyllandsakvariet.dk

Kystcentret Thyborøn - www.kystcentret.dk

Mariager Saltcenter - www.saltcenter.com

Hjerl Hedes Frilandsmuseum – Vinderup - www.hjerlhede.dk

Gasmuseet – Hobro - www.gasmuseet.dk

Verdenskortet – Klejtrup - www.verdenskortet.dk

Daugbjerg Kalkgruber – Vibrog - www.daugbjerg-kalkgruber.dk

Modelbane Europa – Hadsten - www.modelbaneeuropa.hadsten.dk

Energimuseet – Bjerringbro - www.elmus.dk

Glasmuseet Ebeltoft - www.glasmuseet.dk

Hjejlen – Silkeborg - www.hjejlen.com

Aqua – Silkeborg - www.ferskvandscentret.dk

Baboon City – Herning - www.babooncity.dk

KunstCentret Silkeborg Bad - www.silkeborgbad.dk

Jyllands Park Zoo - www.jyllandsparkzoo.dk

Labyrinthia – Silkeborg - www.labyrinthia.dk

Industrimuseet – Horsens - www.industrimuseet.dk

 

Nordjyllands Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg

 

 

Tlf. 99 31 74 00 - Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

 

CVR 23035855 - EAN 5798003745701

 

Copyright (C) 2010 MS.