Links


Slots- og Kulturstyrelsen: www.slks.dk

Jysk Arkæologisk Selskab: www.jyskarkaeologiskselskab.dk

Godthaab Hammerværk: www.godthaab-hammervaerk.dk

Lundby Samlingen: www.lundbymuseum.wordpress.com

Søg en at gå på museum med på Boblberg: www.boblberg.dk

Opdag Jylland

Nordjyllands Historiske Museum samarbejder med 24 andre jyske attraktioner i sammenslutningen Opdag Jylland:

Opdag Jylland – www.opdagjylland.dk

Skulpturparken Blokhus – www.skulpturparken.dk

Læsø – www.visitlaesoe.dk

Bunkermuseum Hanstholm – www.bunkermuseumhanstholm.dk

Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum – www.forsvarsmuseum.dk

Sea War Museum – www.seawarmuseum.dk

Thingbæk Kalkminer – www.rebildcentret.com

Jyllandsakvariet – www.jyllandsakvariet.dk

Gasmuseet – www.gasmuseet.dk

Spøtrup Middelalderborg – www.museumsalling.org/kom-og-besog-os/spottrup-middelalderborg

Verdenskortet – www.verdenskortet.dk

Struer Museum – www.struermuseum.dk

Mønsted Kalkgruber – www.monsted-kalkgruber.dk

Energimuseet – energimuseet.dk

Hjejlen – www.hjejlen.com

Naturhistorisk Museum – www.naturhistoriskmuseum.dk

Aqua Akvarium og Dyrepark – www.visitaqua.dk

Baboon City – www.babooncity.dk

Labyrinthia – www.labyrinthia.dk

Jyllands Park Zoo – www.jyllandsparkzoo.dk

Silkeborg Ørnereservat – silkeborg-rovfugleshow.dk

Danmarks Industrimuseum – www.industrimuseet.dk

Glud Museum – www.gludmuseum.dk

WOW Park – www.wowpark.dk

Dagmar – www.dagmar-skanderborg.dk