Medarbejdere

Arkæologi

Samlingshuset, Vang Mark 25, 9380 Vestbjerg

Torben Birk Sarauw
Museumsinspektør, ph.d.
Afdelingsleder arkæologi
Tlf.: 9931 7435; Mobilnr.: 2519 7435
Mail: torben.sarauw@aalborg.dk

Lone Andersen
Museumsinspektør, cand.phil.
Tilsyn med fortidsminder
Mobilnr.: 2519 7432
Mail: lone.andersen@aalborg.dk

Torben Trier Christiansen
Museumsinspektør, cand.mag.
Sagsbehandling og arkæologiske udgravninger.
Mobilnr.: 2519 7434
Mail: torben.trier@aalborg.dk

Christian Graabach-Klinge
Arkæolog, cand.mag.
Arkæologiske udgravninger
Mobilnr.: 3199 0663
Mail: christian.klinge@aalborg.dk

Niels Haue
Museumsinspektør, ph.d.
Sagsbehandling og arkæologiske udgravninger
Tlf.: 9931 7436; Mobilnr.: 2519 7436
Mail: niels.haue@aalborg.dk

Christian Vrængmose Jensen
Arkæolog, cand.mag.
Arkæologiske udgravninger og danefæ
Tlf.: 9931 7410; Mobilnr. 2519 7410
Mail: christian.vraengmose@aalborg.dk

Stig Bergmann Møller
Museumsinspektør, cand.mag.
Sagsbehandling og administration, middelalder og renæssance
Tlf.: 9931 7412; Mobilnr. 2519 7412
Mail: bergmann.moeller@aalborg.dk

Lars Egholm Nielsen
Museumsinspektør, cand.mag.
Sagsbehandling og arkæologiske udgravninger
Tlf.: 9931 7433; Mobilnr.: 2519 7433
Mail: lars.egholm.nielsen@aalborg.dk

Karen Povlsen
Arkæolog, cand.mag.
Arkæologiske udgravninger
Mobilnr.: 2519 7438
Mail: karen.povlsen@aalborg.dk

Claus Holm Sørensen
Arkæolog, bachelor
Danefæ og detektorfund
Tlf.: 9931 7407
Mail: claus.holm.soerensen@aalborg.dk

Kenneth Nielsen
Arkæolog
Arkæologiske udgravninger
Mobilnr.: 2536 1134
Mail: kenneth.nielsen@aalborg.dk

Thomas Rune Knudsen
Arkæolog, cand. mag.
Mobilnr.: 2519 7453
Mail: thomas.knudsen@aalborg.dk

Se alle medarbejdere ved Nordjyllands Historiske Museum her